Deprecated: Function eregi() is deprecated in /www/w/h/u44232/public_html/plugins/system/rokbox.php on line 85
:When I Die: innocence music

innocence music

 

Rozhovor s:When I Die


Když jsem tak brouzdal po internetu a hledal nějaké novinky z hudebního světa, narazil jsem na jednu velice zajímavou kapelku z Považské Bystrice, která si říká WHEN I DIE. Již na první pohled mě zaujalo, že včele úvodní fotky stojí velice krásná slečna, ale to jsem ještě netušil, co tato slečna má na svědomí. Po kratším zhlédnutím profilu jsem na to přišel… Ten neskutečný growl “hlásek“, který je zakomponován do velice příjemných rifů a melodii patřil Majce (to je ta slečna), která má na starost v kapele krom již zmiňovaného growl i scream a čistý zpěv. Nakonec právě ona se stala obětním beránkem a zodpověděla mi pár otázek týkajících se kapely i ji samé. 

Ahoj! Jsem rád, že sis udělala na mě čas. Zprvu bych se chtěl zeptat, jak jsi strávila Nový rok a jaké byly oslavy?

Silvester som strávila ako každý rok u sesternice v Žiari nad Hronom. Niečo sme popili, boli tancovať. Myslím, že taká klasika.

Jsi zpěvačkou v metalové kapele When I Die, kde jsi propůjčila hlas jemným pasážím, tak i growlu a screamu. Jak se toto vše dá zvládnout? Jaký z těchto hlasů ti dělá největší problém?

Keď som začala do čistého spevu pridávať growl, zo začiatku mi to robilo hodne ťažkostí, pretože hlas sa pri growle viac unaví ako pri normálnom speve. Nebolo to jednoduché. Keď som začínala, veľa krát som si jednoducho "odpálila hlas". Ale dá sa povedať, že kľúčom k úplne všetkému je len trpezlivosť a pravidelný tréning. Ak pravidelne cvičím doma a mávame skúšky tak mi to problém nerobí. Najhoršie sú pre mňa dlhé pauzy medzi cvičením. Potom je to ako začínať opäť nanovo. Scream používam oveľa menej to je zase opäť iná technika, pri nej sa hlas až tak neopotrebuje, ale je ho ťažšie technicky zvládnuť. Najväčší problém mi robí paradoxne ale čistý spev, pretože je oveľa náročnejší a stačí mať zlý deň a už to jednoducho nie je ono.

Chtěl bych docela vidět reakci publika, před které předstoupí tak krásná slečna, od které čekají jemné melodické pasáže a najednou na ně vybalí takový to hlásek (smích). S jakými ohlasy se setkáváš u publika a u dalších zpěváků? Většinou growl je mužská záležitost. 

:) Tak zväčša tí, čo ma ešte nepoznajú, resp. nepoznajú našu tvorbu, sú väčšinou hodne prekvapení. Reakcie dostávam skôr pozitívne, ale vždy príde aj nejaká kritika. A tam sú tiež 2 druhy kritiky. Jedna je tá konštruktívna, kde mi niekto poradí, ako robiť veci lepšie no a potom sú aj notorický hatery. Ja sama som si vedomá, že mám ešte pred sebou kus roboty, ale snažím sa robiť veci najlepšie ako viem a neustále pracovať na tom, aby to bolo také ako si to predstavujem. A hej možno je growl viac menej ešte stále mužská záležitosť, ale ja sa nebojím experimetov a robiť veci, čo iné holky zväčša nerobia.

http://usr.bandzone.cz/band/wh/whenidie/97/dc/0ab4/2ZiEl-Tpu1knicUdwpqn3S5Y5-KkTD9p.jpg


Jak dlouho vlastně zpíváš a jak to bylo na začátku? Už zprvu jsi měla představu, že zkusíš growl nebo se to vyvíjelo postupem času? Zíváš nebo zpívala jsi ještě v jinačích kapelách?

Hudbe sa venujem už veľmi dlho, od ôsmych rokoch hrám na klavíri. Spevu som sa príliž nevenovala, serióznejšie som to začala so spevom myslieť pomerne neskoro. Keď som mala asi 15 som začala brať hodiny spevu, ale vtedy som nejaký pokrok v tom nevidela, pretože som sa tomu nevenovala naplno. Medzitým som hrala v zopár kapelách na klávesy, ale zväčša to nebolo moc produktívne a ostalo to vždy len v garáži. Growl som tak podomácky experimentovala nejak v tom čase, ale skôr to bolo len pre zábavu. Prvú ozajstnú šancu spievať v kapele som dostala približne pred rokom a to v kapele Face Yourself a vtedy som začala pravidelne cvičievať a makať na tom všetkom. Bohužial a možno naštastie sme sa po pol roku rozišli a potom som dostala ponuku ísť spievať do When I Die, čo považujem asi za svoj najväčší krok vpred. Hlavne už poznám svoj cieľ a venujem sa muzike naplno.

Jak jsem již výše nakousl, tak zpíváš v kapele When I Die. Mohla bys trochu představit kapelu a v krátkosti povědět to nejzásadnější?

Kapela When I Die vznikla v roku 2010, dlho však mali problém zohnať speváka. V plnej zostave hráme až od júla 2011. Natočili pred tým zopár skladieb, medzi nimi aj 2 demá, ale spievali tam gitaristi. Kapela je z Považskej Bystrice, cvičíme v Púchove a ja dochádzam za nimi z Bratislavy. Hráme v zložení: Dávid Fus - bicie, Miroslav Pastorek - klávesy, Michal Tužinčin - basa, Marek Zjavka - gitara a doprovodný spev, Štefan Melicherík - gitara a ja spevy. Náš štýl sa ani nedá nejak presne definovať, mixujeme v ňom trošku melodického death metalu, sem tam sa objavia aj metalcoreové rífy a celé je to podfarbené elektro klávesmi.

V roce 2010 jste nahráli demo Relief. Kdo se podílel na této desce a o kolik to posunulo kapelu dopředu?

S tým demom to nebolo presne takto. Ono to natočili chalani ešte pred tým ako som k nim prišla. Kapelu to posunulo asi najmä v tom, že už mali niečo v ruke, čím sa mohli prezentovať. Chýbal im však vokalista ja som v tej dobe ešte v kapele nebola. Keď som tam prišla, niektoré skladby sa nahrali nanovo a na našej stránke sa dajú voľne stiahnúť.

Kde bylo demo nahrávané a na jaké skladby se můžeme těšit? Dočet jsem se, že album obsahuje 7 skladem a jedno intro, tak mě napadá otázka, proč z toho neudělat plnohodnotnou desku? Co vás vedlo k tomu nahrát pouze demo?

Nahrávame všetko po domácky, ale napriek tomu majú nahrávky takmer štúdiovú kvalitu. Je to tak lepšie. Máme čas, viac priestoru experimentovať a hlavne po finančnej stránke je to lacnejšie. Ako som už spomínala z toho dema, ostalo zopár piesní, ktoré sú nanovo nahraté. V súčastnosti pribudli 3 úplne nové skladby, ktoré ja osobne považujem sa krok vpred. Ešte zopár je ich vo výrobe, keď budú vo finálnej verzii tak ich nahráme a pribudnú tam ďalšie:) Teraz by už asi nemalo význam robiť z toho plnohodnotný album, pretože tie staré songy, nie sú všetky kompletne nanovo nahraté a staré verzie už na net nedáme. Hráme zvyšok na koncertoch. Viac sa chceme však zamerať na novú tvorbu.

Jak jste na tom s koncerty? Hrajete naživo někde nebo teď máte pauzu?

S koncertmi je to pomerne ťažké, pretože dvaja chalani pracujú, ale snažíme sa. Najhoršie je to, že sme úplne mladá kapela bez kontaktov a to je asi na tom najťažšie. Veľakrát bohužial práve kontakty sú to, čo rozhoduje a čo je horšie veľakrát aj peniaze. Koncertovať sme začali len nedávno, rysuje sa nám teraz zopár pekných akcii. Pauza bola cez Vianoce, lebo všetci boli niekde rozlietaní, ale už opäť pilne cvičíme a nahrali sme tri songy, ako som už spomínala.

http://usr.bandzone.cz/band/wh/whenidie/gallery/profile.default/n38trIT8o5EE7N8At2zAQL6S3RlGG0Hm.jpg


Začal nový rok tak jsem se chtěl zeptat, kde všude bude možné vás letos vidět? Máte v plánu nějaké festivaly nebo koncerty?

Vo februári sa zúčastníme na jednej súťaží kapiel v Ostrave, kde nás porota vybrala, potom sa nám rysuje na marec/apríl pár akcíi v okolí Považskej Bystrice. Čo sa týka leta písali sme organizátorom, ale to je všetko ešte v rámci vybavovania. Jedinú potvrdenú akciu v lete máme zatiaľ len na Orava RockFeste. Okrem toho súťažíme aj o hranie na letný Gothoom open air, takže môžte za nás prípadne zahlasovať, veľmi by nám to pomohlo:)

Kdo u vás má nestarost tvorbu nového materiálu? Máte to nějak rozdělené nebo to má nestarost pouze jeden z členů?

Rífy robia gitaristi Pišta a Marek a Pišta to potom nejak celé dáva dokopy aj s ostatnými nástrojmi. Mne potom príde hotová skladba a ja si urobím spevy. Potom to ideme nahrať a pri nahrávaní to celé dolaďujeme. Texty na starých nahrávkach písal jeden kamarát od chalanov, ale prešli potom mojou úpravou a na nových skladbách som si písala už texty sama.

Teď se trochu zaměřím na tebe. Co tak pěknou a křehounkou dívčinu přimělo jít do takové kapely? Jak dlouho se věnuješ (posloucháš) metalu? 

Metal počúvam približne 6 rokov a čo ma najviac očarilo na tvrdšej hudbe bola najmä tá expresívnosť a schopnosť vyjadriť myšlienku a podať ju takým spôsobom, že človeka pri tom až zamrazí. Vtedy som nejak aj v sebe cítila, že chcem čosi povedať aj ja. Kedysi som to brala viac vážne čo sa aj výzoru týka a navštevovania koncertov, dnes sa už skôr venujem tvorbe. To ma napĺňa, baví a neviem si predstaviť, že by som to nerobila. Život by stratil potom zmysel, je to istý únik niekam preč, schopnosť povedať to, čo sa v bežnom živote povedať nedá. 

http://usr.bandzone.cz/band/wh/whenidie/97/dc/0ab4/lvLYK_0FITg6Qa85_NcA-v96oIRJs-Dx.jpg


Jaká kapela ovlivnila nejvíce tvůj život a co zásadního v tvém životě změnila?

Hmm...Toto je hodne záludná otázka. Počuvala som už neskutočne veľa kapiel a interprétov. Ak by som mala niečo vybrať asi vyberiem 3 veci. Prvou kapelou bol Nightwish, lebo to bol asi ten impulz, že áno chcem spievaťa aj keď už teraz veľmi Nightwish nepočúvam, stále mám k niektorým nahrávkam veľmi silný citový vzťah. Druhou vecou bola slovenská speváčka Snovonne. Ani neviem čím to bolo, ale keď som bola mladšia som sa hodne často našla v jej textoch, vlastne dovtedy som ani nevedela, že sa dá text napísať tak neskutočne osobne a pri tom nie úplne narovinu. Treťou vecou, ktorá ma strašne ovplyvnila, bola kapela The Agonist. To bolo asi impulz pre rozhodnutie sa, že nechcem spievať len čisté spevy, ale pridať do toho niečo osobité a neokukané. 

Dále bych se chtěl zeptat, čemu se věnuješ, když zrovna nezpíváš nebo nehraješ? Máš nějaké záliby?

Bohužial kapela, škola, robota mi konzumujú tak strašne veľa času, že ho mám minimálne. Ale keď ho mám, tak rada pozerám filmy, čo by som popri hudbe dala na 2. miesto ako svoju veľkú vášeň. Potom sa ešte rada samozrejme chodím baviť, či už len tak niekam si posedieť, zatancovať ísť na koncert a podobne. A keď mi zvýši ešte troška času tak sa hrám PC hry:)

Velké díky za vyčerpávající odpovědi a poodhalení tvého soukromí. Doufám, že se kapele povede a že se někdy potkáme na koncertě.

 Original rozhovoru nájdete na http://www.innocence-music.com/clanky.php?akce=RozhovoryUkaz&Rozhovor=138

Facebook Like Box